Przeziębienie

Przeziębienie

Jest chorobą wirusową górnych dróg oddechowych. Wywoływana jest głównie przez rinowirusy, koronawirusy, które są przenoszone drogą kropelkową. Możemy się zarazić przez dotyk z drugą osobą. Jak na razie niema lekarstwa na przeziębienie, ale zazwyczaj trwa ono 7 – 10 dni.

Przeziębienie jest najczęstszą chorobą zakaźną u ludzi. U dorosłego przeciętnego człowieka zdarza się od dwóch do czterech razy w roku. U małych dzieci może występować jeszcze częściej.

Objawy przeziębienia

Pierwszym objawem przeziębienia jest zazwyczaj ból, lub podrażnienie gardła. Następnie ukazują się takie symptomy jak:

- zatkany nos,

- ból i podrażnienie nosa,

- kichanie,

- wodnisty wyciek z nosa, który po kilku dniach może zamienić się w gęstą wydzielinę,

- Kaszel przeważnie lekki,

- chrypa,

- ogólne złe samopoczucie.

Do mniej powszechnych objawów należy:

- gorączka jest to zwykle niska temperatura nie wyższa niż 38 stopni,

- bóle głowy,

- bóle mięśni,

- utrata smaku i zapachu,

- lekkie podrażnienie oczu.

Objawy przeziębienia najgorsze są w pierwszych trzech dniach od momentu zakażenia. Później z każdym dniem stan zdrowia powinien się poprawiać. Zazwyczaj trwa ono do 10 dni jednak niektóre jej symptomy mogą trwać nawet do 3 tygodni.

Jak leczyć przeziębienie?

Lekarstwa jeszcze nie wymyślono, ale możemy skutecznie zmniejszyć jej objawy i doprowadzić do szybszego wyleczenia. Poniżej przedstawiam 10 najlepszych sposobów jakie znam.

- Odpocznij. Weź wolne od pracy, lub szkoły na 2 – 3 dni. Dzięki temu nie będziesz się stykała z zarazkami z otoczenia, których jest pełno. Poza tym twój organizm odpocznie. Dzięki czemu będzie miał energie na walkę z chorobą.

- Pij dużo płynów. Najlepiej gdy będą to soki naturalne, które zawierają bardzo dużo witamin. Możesz zrobisz napój z cytryny , wody i miodu i pić to kilka razy dziennie. Nasze babcie często podawały nam na przeziębienie rosół. Miały one rację, jak pokazały badania spowalnia on ruch białych krwinek, które są odpowiedzialne za ostrość przeziębienia.

- Jedz dużo pikantnej żywności. Mają one znakomite działanie przeczyszczające nasz organizm z toksyn. Znakomicie też oczyszczają zatoki. Bardzo dobry jest czosnek, który ma działanie bakteriobójcze. Warto go spożywać podczas przeziębienia kilka razy dziennie.

- Unikaj palenia. Prowadzi to do osłabienia odporności organizmu, a także zwiększa jego objawy. Szczególnie jeżeli dokucza nam kaszel. Niech to będzie przyczyna do rzucenia tego drogiego nałogu.

- Płucz gardło słoną wodą. Przegotuj wodę, a następnie do szklanki wsyp łyżeczkę soli. Odczekaj z 40 minut, a następnie opłucz gardło kilka razy. Rób taki zabieg kilka razy dziennie.

- Zażywaj cynk. Jak pokazały badania naukowe spożywanie cynku przyspiesza i łagodzi objawy przeziębienia. Może on być przyjmowany w każdej postaci syropu, tabletek i innych. Na razie nie wiadomo jakie ilości należy zażywać, ponieważ testy są cały czas prowadzone.

- Tea Tomato w wolnym tłumaczeniu herbata pomidorowa. Jest to napój, który znakomicie przeczyści zatoki i wyleczy z przeziębienia. Do jego przygotowania będzie nam potrzebne: jedna szklanka soku pomidorowego, dwa ząbki czosnku zmiażdżone na miazgę, 2 łyżki cytryny i jakaś ostry dodatek np. sos tabasco, chrzan lub papryka chili. Wszystko wymieszaj i podgrzej.

- Spożywaj jak najwięcej witaminy C. Można ją przyjmować w formie suplementów diety, lub w postaci warzyw i owoców. Najwięcej tej witaminy mają brokuły, papryka, cytryna, truskawki, kapusta, szpinak, kiwi, pomarańcze, pomidory, cukinia, maliny i seler.

- Wygrzej się w łóżku. Przeprowadzone badania naukowe pokazały, że osoby, które wypociły się podczas przeziębienia szybciej wracały do zdrowia. Dlatego należy położyć się do łóżka w grubych skarpetach i piżamie.

- Unikaj alkoholu i kawy. Są to dwa płyny, które mają tendencję do odwadniania organizmu, nie jest to korzystne podczas przeziębienia. Podczas tego stanu należy przyjmować jak najwięcej płynów.

reklama

KOBIETA

www.klubodchudzania.pl www.antykoncepcja.net www.astmaoskrzelowa.pl