Wewnętrzne narządy płciowe dziewczyny

Wewnętrzne narządy płciowe dziewczyny

Pochwa

Inaczej nazywana „waginą” z łacińskiego słowa „vagina”. Jest to niewielki tunel łączący ujście macicy ze światem zewnętrznym. Pochwa jest bardzo umięśniona i elastyczna. W stanie spoczynku pochwa ma długość od 7 do 9 cm, przeciętnie 7,5 cm, a podniecona rośnie i może wydłużyć się o dodatkowych 5 cm przystosowując się do wielkości członka. Gruczoły, jakie się w niej znajdują produkują różne wydzieliny, a ich obecność i jakość są uzależnione od fazy cyklu miesiączkowego. Jeśli dziewczyna jest dziewicą pomiędzy sromem, a pochwą może znajdować się blokada – błona dziewicza.

Jajowody
Są to rurki wielkości około 16-20 cm łączące macicę z jajnikiem. To w jajowodach dochodzi do zapłonienia komórki z plemnikiem. Z jednej strony są zbudowane z lejka jajowodu ze strzępkami, które to pozwalają na przemieszczanie się komórki z jajnika do jajowodu. Jajowody są wyścielone specjalnym rodzajem nabłonka – nabłonkiem migawkowym i dzięki jego właściwościom komórka jajowa przesuwana jest w stronę macicy.

Jajniki
Dziewczyna ma jajniki, chłopak ma jądra. Położone są po dwóch stronach miednicy w części dolnej jamy brzusznej. W jajnikach dojrzewają komórki jajowe oraz produkowane są hormony. Jajniki mają wielkość orzechów włoskich, są twarde, barwy różowawej lub białawej. Są też bardzo wrażliwe na dotyk i ból. Pod wpływem hormonów w jajniku dojrzewają pęcherzyki Graafa, który zawiera komórkę jajową. Od momentu gdy dziewczyna osiąga dojrzałość płciową w każdym jajniku znajduje się około 36000 komórek jajowych, ale tylko 300-400 może będzie mogło się rozwinąć, inne obumierają.

Macica
Kształtem można porównać ją do odwróconej gruszki. Zwężająca się, mniejsza część macicy łączy się z pochwą. Szyjka macicy
Narząd rodny kobiety. Jest długości około 7-9 cm, szerokości ok. 5 cm i grubości około 3 cm. Wewnętrzna warstwa co miesiąc grubieje przygotowując się na przyjęcie zapłodnionej komórki jajowej. Jeśli do zapłodnienia nie dojdzie błona śluzowa macicy złuszcza się i zostaje wydalana – następuje krwawienie. Jeśli dojdzie do zapłodnienia w macicy będzie rozwijał się płód. W czasie ciąży ciężar macicy może powiększyć się dwudziestokrotnie, a jej rozmiary nawet stukrotnie.

Rak szyjki macicy to choroba, która bardzo często atakuje kobiety, stanowi prawie 70% wszystkich nowotworów u kobiet.

reklama

KOBIETA

www.klubodchudzania.pl www.antykoncepcja.net www.astmaoskrzelowa.pl