Świnka, czyli zapalenie ślinianek

Świnka, czyli zapalenie ślinianek

Kolejną chorobą wieku dziecięcego jest świnka. W ten sposób określa się nagminne zapalenie ślinianek, inaczej zwane również zapaleniem przyusznic. Świnka jest wirusową chorobą zakaźną, która przenosi się drogą kropelkową. Łatwo się nią zarazić, gdyż najczęściej przenosi się ona na inne osoby w okresie wylęgania, kiedy nie ma jeszcze widocznych objawów choroby. Na świnkę zapadają najczęściej dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym, lecz także młodzież i dorośli, zwłaszcza w okresie obniżonej odporności.

Początek świnki jest niejednoznaczny, dlatego do momentu pojawienia się obrzęku łatwo ją pomylić z inną chorobą o etiologii wirusowej. Pierwszy etap świnki może przypominać grypę – ból mięśni i głowy, utrata apetytu, pogorszenie się samopoczucia. Przy śwince zdarzają się też drgawki, wymioty i ból brzucha. Najczęściej po dwóch dobach pojawia się obrzęk, który utrzymywać się może nawet do 10 dni. W tym czasie dziecko powinno leżeć w łóżku, z szyją obwiązaną pieluszką tetrową lub cienkim szalikiem, aby nie dopuścić do przewiania.

Wirus, który wywołuje świnkę może mieć groźne powikłania, gdyż atakuje nie tylko ślinianki. Konsekwencją zapalenia przyusznic może być zapalenie opon rdzeniowo-mózgowych, upośledzenie płodności, zapalenie oskrzeli lub płuc, trombocytopenia, zapalenie wątroby, mięśnia sercowego czy nerek. Najlepszą ochroną przez świnką i jej niepożądanymi powikłaniami jest szczepienie ochronne, które obecnie wykonuje się obowiązkowo u dzieci pomiędzy 13 a 14 miesiącem życia, a następnie w wieku 7 lat jako dawkę przypominającą.

reklama

KOBIETA

www.klubodchudzania.pl www.antykoncepcja.net www.astmaoskrzelowa.pl